Ładowanie

Wymiana kół lub opon w samochodzie a bezpieczeństwo na drodze

Wymiana kół lub opon w samochodzie a bezpieczeństwo na drodze

Wymiana kół lub opon w samochodzie a bezpieczeństwo na drodze

Maksymalizacja bezpieczeństwa na drodze to absolutna podstawa dla każdego kierowcy, który dba o swoje zdrowie. Dlatego tak istotne jest dobieranie opon, które nie różnią się rozmiarem, stopniem zużycia lub konstrukcją, które z kolei mogą wpływać na przyczepność na drodze i stabilność pojazdu. W przypadku założenia dwóch różnych par opon, warto pamiętać, by opony z pary zawiesić na jednej osi – przedniej lub tylnej.

Nie mniej ważne jest rotowanie opon. Opony z osi napędowej powinny być zamienione z oponami naprzeciwległymi. Opony z osi swobodnej mogą być zamieniane dowolnie. Warto o tym pamiętać, bo rotowanie pomaga utrzymać dłuższą żywotność opon.

Istotna jest również metoda założenia opony na felgę. Bez doświadczenia i odpowiednich umiejętności nie zalecamy wymiany felg we własnym zakresie. Zadanie to nie bez powodu zleca się fachowcom świadczącym usługi wulkanizacyjne. Mają oni bowiem sprzęt niezbędny do przeprowadzenia usługi – wyważarkę i montażownię kół. Niezbędne jest tu także wspomniane doświadczenie. Bez umiejętności wymiana opon na feldze na własną rękę może prowadzić do uszkodzenia opony lub felgi w trakcie jazdy, a nawet do narażenia życia lub zdrowia kierowcy i pasażerów.