Ładowanie

Pompowanie kół azotem – efekty

Pompowanie kół azotem – efekty

Pompowanie kół azotem – efekty

Wahania ciśnienia powietrza w oponach, nieregularne zużywanie się bieżnika, zbyt wczesne zużycie opony – te problemy kierowców zmniejszają się wraz z zdecydowaniem się na pompowanie kół azotem. Ciśnienie w takim kole pozostaje prawie niezmienione, nawet w trakcie jazdy spowodowane tarciem opony o podłoże, a powietrze w kołach nie kurczy się pod wpływem zimna lub ciepła. Sprawdzanie opon napompowanych powietrzem powinno być dokonywane z regularnością co do 2 tygodni. W przypadku pompowania azotem czas ten zostaje wydłużony minimum trzykrotnie.

W przypadku ucieczki azotu z koła na skutek przebicia opony koło można dopompować powietrzem, a przy naprawieniu usterki w salonie świadczącym usługi wulkanizacyjne wypełnić je na powrót azotem.

Łatwo zauważyć, że pompowanie kół azotem zwiększa zatem bezpieczeństwo na drodze oraz komfort jazdy. Prawidłowe ciśnienie w oponach zapewni bowiem najlepszą przyczepność do podłoża, a opony będą zużywały się równomiernie. To zapewni im także zwiększoną żywotność. Azot wpływa także na ekonomię pojazdu. Badania wskazują, że zmniejszenie się ciśnienia w oponie o 0,4 bar prowadzi do zwiększenia ilości spalanego paliwa podczas jazdy o 2% oraz do zużycia się opony o 30% szybciej. Poza tym azot jest chemicznie neutralny. Oznacza to, że nie będzie on wchodził w reakcję z metalem.

Usługa pompowania azotem cieszy się dziś dużą popularnością wśród kierowców i jest dostępna w wulkanizacji Nor-Bud.