Ładowanie

Jak kontrolować zużycie opony?

Jak kontrolować zużycie opony?

Jak kontrolować zużycie opony?

Najczęściej pojawiające się problemy w przypadku zużywania się opon dotyczą zużycia na obu krawędziach opony, zużycia pośrodku lub zużycia po jednej ze stron.

Zużycie na obu krawędziach może zostać spowodowane występowaniem zbyt niskiego ciśnienia wewnątrz koła – gdy ciśnienie maleje, samochód pod wpływem siły tarcia w trakcie jazdy zaczyna opierać się na jej zewnętrznych krawędziach tym samym doprowadzając do jej szybszego zużywania (więcej o wadze optymalizacji ciśnienia i powietrza w kole znajdziesz tu). Dodatkowo powoduje to szybsze i bardziej intensywne rozgrzewanie się opony, co również skraca czas jej żywotności.

Ponadto przekłada się to również na ekonomiczność pojazdu – zwiększone tarcie przy powierzchni zmusza silnik samochodu do zwiększenia wydajności, a tym samym do spalenia większej ilości paliwa, co odbije się na kieszeni kierowcy. Aby temu przeciwdziałać warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach i przestrzegać zasad rotowania kół.

Zużycie opony pośrodku doprowadza do deformacji bieżnika i uwypuklenia jego środka. Należy pamiętać, że środkowa część opony zużywa się najszybciej, co doprowadzi do wcześniejszej wizyty w salonie wulkanizacyjnym.

Jeśli jedna z krawędzi jest bardziej zużyta od drugiej, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. Fachowiec w wulkanizacji z pewnością pomoże rozpoznać przyczynę, zdemontować i zamontować koła lub ocenić, czy ich przydatność dobiegła końca. Częstym problemem jest nierównoważne przykręcenie kół, dlatego zalecamy korzystanie z usług wulkanizacyjnych, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia podobnych problemów.